Co jsou to pro-anorektické stránky?

17. února 2008 v 12:19 | ♥Táňulka+Péťulka♥ |  Anorexie*Bulimie
hrozný......komentovat komentovat...
diet coke obsession Na internetu se objevil nový fenomén - stránky pro anorexii. Čtete správně, nejde o překlep! Co na takových stránkách je?

Pro-anorektické stránky (pro-ana pages) obsahují texty, v nichž se radí, jak lze dosahnout velké podváhy a udržet si ji. Také tu bývají fotografie dívek s anorexií, konkrétní návody a také chválu na to, jaký je to skvělý pocit být takhle hubená.

Z nemoci se zde dělá přednost, nový životní styl. Proč to tak je? Není snadné na otázku odpovědět, ale možná bychom mohli tento jev přirovnat k situaci, v níž například někdo nemá žádné peníze a místo aby se snažil nějak si je vydělat nebo byl naštvaný či smutný prostě řekne, že být chudý je dobré, protože peníze kazí charakter. Z nouze se udělá ctnost.

Psychologie zná pro tento způsob vyrovnávání se s problémem několik termínů, které můžeme společně pojmenovat slovem "obranné mechanismy". Nejprve je tu mechanismus "popření" - říkáme, že problém vlastně není žádným problémem, o nic nejde. Dále je tu mechanismus "ideologizace" - ten je složitější. Na něco (nebo někoho) se upneme a vytvoříme si ideál - řečeno s lehkou nadsázkou nový smysl života. Protkladem k těmto obranným mechanismům je "náhled" - uvědomujeme si svůj stav, to, že jsme nemocní a že je nutné vydat se cestou k uzdravení.

Pro-anorektické stánky jsou zcela bez náhledu a lidem, kteří mají v počátečním stádiu nemoci v hlavě zmatek, mohou velmi uškodit. Snad i pro to začíná platit celosvětová nepsaná dohoda o cenzuře takových stránek - vyhledávací servery je ze svých katalogů odstraňují.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama